67280693 info@iZurnali.lv
Autorizēties
01.01.2015

Tās lasītājas, kuras ir atradušas laiku izlasīt šo rokasgrāmatu, tagad var:

  • izdarīt secinājumus par savā uzņēmumā apstiprināto grāmatvedības organizācijas dokumentu satura kvalitāti,
  • pārliecināties, ka šīs dokumentācijas sagatavošana nebūt neprasa kaut kādas īpašas zināšanas un pārmērīgu laika un darba patēriņu.

Rokasgrāmatā sniegtā pieeja informācijas strukturēšanai nav vienīgā, taču, pēc autora domām, optimālākā nelieliem uzņēmumiem. Tā kā nav divu pilnīgi vienādu uzņēmumu, tad rokasgrāmatas piemērā sniegtās dokumentācijas pilnīga kopēšana, tajā neveicot izmaiņas, nebūs lietderīga - tā kalpo tikai kā piemērs sava uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanai. Kā jau tika minēts rokasgrāmatas 1.nodaļā, tā ir paredzēta kā palīgs tām grāmatvedības speciālistēm, kurām ir vēlme sagatavot savam uzņēmumam atbilstošus grāmatvedības organizācijas dokumentus, nevis aprobežoties ar normatīvo aktu noteikumu copy-paste.

Autors ir dzirdējis viedokli, ka šādas dokumentācijas sagatavošanu var pielīdzināt braucienam, piemēram, no Cēsīm uz Rīgu caur Daugavpili - tā nelielajiem uzņēmumiem esot pārāk sarežģīta. Autors savu viedokli jau ir paudis iepriekš: lai arī dokumentācijas saturu nosaka MK noteikumi Nr. 585, sagatavojamās dokumentācijas apjoms visiem uzņēmumiem nebūt nav vienāds. Savukārt informācijas sarežģītība lielā mērā ir atkarīga no uzņēmējdarbības, ko veic uzņēmums. Sagatavojot dokumentāciju, var arī pārbaudīt, kā uzņēmumā darbojas grāmatvedības kontroles pasākumi. Diemžēl MK noteikumos Nr. 585 par grāmatvedības kontroli tiek sniegts ļoti maz informācijas. Tām lasītājām, kurām interesē šī tēma, autors iesaka ekonomikas mācību iestāžu bibliotēkās sameklēt un izlasīt I. Brūnas grāmatu Uzņēmumu iekšējā kontrole (Latvijas Universitāte, 2002), kurā ļoti saprotamā un kompaktā veidā (tikai 80 lappuses A5 formātā) ir izskaidrota uzņēmumu iekšējās kontroles sistēmas būtība un veicamie pasākumi tās nodrošināšanai.

Laika periods līdz aprīļa beigām grāmatvedēm ir noslogots: jāorganizē inventarizāciju veikšana, jāsagatavo gada pārskats un jāiepazīstas ar daudzajām izmaiņām nodokļu likumdošanā, kuras tiek veiktas katra gada beigās. Šis ir labs laiks arī, lai salīdzinātu, vai esošie grāmatvedības organizācijas dokumenti atbilst patiesībai, vai nav pienācis laiks tos aktualizēt, bet, ja tādu vēl nav vai arī ir tikai formālai nepieciešamībai – lai izstrādātu. Iespējams arī, ka daļai grāmatvežu lielā darba apjoma dēļ šo dokumentu sagatavošana ir jāatliek līdz pavasarim, tāpēc svarīgi ir saglabāt vēlmi to tomēr paveikt.

Lai jums veicas!

Aivars Ludboržs

Atsauces uz dokumentu apgrozības aprakstiem
Satura
rādītājs
Rokasgrāmatas papildinājumi
0 Komentāri

Lai komentētu, autorizējies!

Paroles atjaunošana
e-pasts nav pareizs!
Neesi reģistrējies?