Ārstniecības un izglītības iestādēs strādājošajiem, kā arī sociālo aprūpes centru darbiniekiem turpmāk vairs neizsniegs darbnespējas lapu (DNL) uz laiku, kad būtu jāievēro pašizolācija pēc ārzemju brauciena. Iepriekš tas bija steidzams risinājums, lai nepieļautu infekcijas izplatību ārstniecības un izglītības iestādēs, kā arī sociālās aprūpes centros, ņemot vērā neskaidro situāciju saistībā ar Covid-19 izplatību pasaulē.

Līdz šim Ministru kabineta noteikumi paredzēja, ka izglītības iestāžu, sociālo aprūpes centru un ārstniecības iestāžu darbiniekiem, kuriem darbā ir ciešs kontakts ar citiem cilvēkiem, var izrakstīt DNL, ja šīm personām ir jāievēro pašizolācija, piemēram, ārzemju brauciena dēļ. Laikā, kad tika noteikti šādi izņēmumi, bija grūti prognozēt saslimstības pieaugumu konkrētās valstīs un personas nevarēja rēķināties ar pašizolācijas ievērošanu, bet visās sabiedrības interesējas bija nodrošināt, ka, piemēram, iespējams, inficējusies ārstniecības persona, skolotājs vai sociālais darbinieks nedodas uz darbu un ievēro pašizolāciju. 2. septembrī, valdība lēma šo normu svītrot, atceļot DNL izrakstīšanu iepriekš minētajām iedzīvotāju grupām.

Šāds lēmums pieņemts, jo epidemioloģiskā situācija ir stabilizējusies un iedzīvotāji savlaicīgi ir informēti gan par citu valstu saslimstības rādītājiem, gan par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem pēc ārzemju braucieniem, piemēram, pēc kuru valstu apmeklēšanas ir obligāti jāievēro pašizolācija. Tāpat Veselības ministrija regulāri atgādina, ka šobrīd vajadzētu atturēties no ārzemju braucieniem. Līdz ar to ikviens var rēķināties ar noteiktajiem piesardzības pasākumiem, un speciāli nosacījumi DNL izrakstīšanā nav nepieciešami.